Інформація для пацієнта

Обстеження за допомогою комп’ютерної томографії дозволяє проаналізувати внутрішні структури організму. Під час обстеження пацієнт лежить на столі, з'єднаному зі сканером. Сканер КТ посилає рентгенівське випромінювання через частину тіла, що обстежується, і передає зображення на монітор комп'ютера. Для перевірки кровотоку, пошуку пухлини та при деяких інших захворюваннях для проведення КТ використовують контрастну речовину. Контрасти можуть вводитися внутрішньовенно, перорально та іншими шляхами. КТ може використовуватися для обстеження всіх частин тіла: грудної клітки, живота, тазу й кінцівок. Контрастна речовина також може показати стан печінки, підшлункової залози, кишківника, нирок, сечового міхура, надниркових залоз, легенів, серця, дозволяє вивчити кровоносні судини, кістки, мозок і спинний мозок.

Для чого проводиться це обстеження

КТ використовується для діагностики органів тіла, судин, проведення діагностичних і лікувальних маніпуляцій. Цей вид обстеження проводиться тільки за призначенням лікаря.

Підготовка до обстеження

Перед початком обстеження повідомте лікарю, якщо: ви вагітні або проводите грудне вигодовування; якщо у вас алергія на якісь ліки (особливо йод і його препарати); якщо ви страждаєте на серцеві захворювання, діабет, ниркові захворювання, астму; якщо у вас були проблеми зі щитоподібною залозою; якщо вам робили рентгенобстеження з використанням барієвої клізми або ви приймали ліки, що містять вісмут, протягом останніх 4-х днів (барій та вісмут проявляються на знімках і ускладнюють розуміння зображення); якщо ви страждаєте на клаустрофобію (страх закритого простору – можливо, ви потребуєте седативних препаратів). Попросіть, щоб хтось відвіз вас додому після процедури, якщо ви приймали заспокійливий засіб. Перед проведенням КТ живота вас можуть попросити не їсти твердих продуктів; перед деякими обстеженнями необхідна клізма. Порадьтеся з лікарем щодо будь-яких питань, які вас цікавлять, дізнайтеся про потенційні ризики та очікувані результати.

Проведення обстеження

КТ зазвичай виконується лаборантом, а отримане зображення аналізує радіолог, сімейний лікар, терапевт або хірург. Перед процедурою пацієнт повинен зняти прикраси та одяг у зоні обстеження. Під час тесту пацієнт лежить на столі, з'єднаному зі сканером КТ. Дуже важливо під час процедури лежати нерухомо. При проведенні КТ пацієнт знаходиться в кабінеті один, а технік спостерігає за процесом через вікно. З ним можна спілкуватися за допомогою двостороннього селекторного зв'язку. Якщо для проведення КТ необхідний контраст, його вводять внутрішньовенно, перорально або іншим способом, залежно від потреби. Пийте більше рідини протягом 24 годин після процедури, щоб вимити контрастну речовину з організму.

Відчуття під час процедури

Пацієнт не має хворобливих відчуттів під час тесту. Єдиний дискомфорт може бути викликаний твердістю столу і прохолодною температурою середовища. Деякі пацієнти нервують під час дослідження, в таких випадках призначаються седативні препарати. Якщо використовується контрастна речовина, може виникати металевий присмак у роті. Деякі пацієнти відчувають жар, оніміння, біль у животі або головний біль. Скажіть лаборанту чи лікарю, якщо ваше самопочуття змінилося або погіршилося.

Ризики

До них належать: ризик алергічної реакції на контраст і потенційна реакція контрастної речовини з ліками для лікування діабету.

Результати

Комп'ютерна томографія використовує рентгенівське випромінювання для передачі зображень структур внутрішніх органів. Радіолог може обговорити результати КТ відразу після тесту. Повні результати готові через 1-2 години, за необхідності консультації з провідними фахівцями – наступного дня.

Що впливає на проходження і результати обстеження?

  • Вагітність (КТ зазвичай не проводиться при вагітності);

  • барій, вісмут і їхні препарати проявляються на знімках та ускладнюють аналіз зображення;

  • нездатність пацієнта лежати нерухомо;

  • наявність металевих предметів в організмі.

Про що слід пам'ятати

Результати КТ можуть відрізнятися від результатів рентгенівських знімків, МРТ та ультразвуку. Діти перед проведенням КТ повинні прослухати інструкції лікаря. Маленьким дітям зазвичай дають седативні засоби.

Конфіденційність

Кабінет КТ не передаватиме надану вами інформацію третім особам, окрім випадків, передбачених чинним законодавством України. Результати можуть бути переглянуті представниками різних державних органів охорони здоров'я.

Право на відмову від участі або на призупинення участі в обстеженні

Якщо ви вирішите не брати участі в обстеженні, на вас не будуть накладені штрафні санкції. У разі, якщо ви приймете рішення вийти з обстеження після того, як воно почалося, ви погоджуєтеся відшкодувати вартість послуг у повному розмірі. При цьому будь-які дані, отримані в результаті процедури КТ до моменту вашого виходу з обстеження, залишаються в архіві кабінету КТ. Результати обстеження надаються пацієнту не раніше, ніж через дві години після завершення обстеження, але не пізніше 24-х годин.

Ціни на послуги комп’ютерної томографії

Підготовка до обстеження