ЦАТ — Вимірювання центрального аортального тиску

Вимірювання центрального аортального тиску – новітній неінвазивний метод вимірювання артеріального тиску в аорті – найбільшій та найважливішій судині в людському організмі.

Чим відрізняється центральний аортальний тиск від звичайного артеріального тиску?

Вимірювання центрального аортального тиску показує рівень тиску в корені аорти – найбільшій судині, що бере початок безпосередньо від серця. Центральний аортальний тиск не такий, як тиск у периферичних судинах. Зазвичай у здорових людей тиск в аорті менший, ніж у периферичних артеріях. У деяких ситуаціях (старіння, артеріальна гіпертензія, підвищення холестерину в крові, куріння, цукровий діабет) центральний аортальний тиск стає вищим за тиск у плечовій артерії.

Чому вимірювати центральний аортальний тиск важливо?

Центральний аортальний тиск безпосередньо впливає на серце, головний мозок та нирки, тому його зростання свідчить про пошкодження цих життєво важливих органів. Головна причина підвищення центрального аортального тиску – зростання жорсткості судин, коли вони втрачають свою еластичність і податливість. Наслідком зростання жорсткості судин є збільшена швидкість поширення пульсової хвилі по судинах.

Чому важливо вимірювати швидкість поширення пульсової хвилі по судинах?

Швидкість поширення пульсової хвилі (ШППХ) по судинах – головний показник їхніх пружно-­еластичних властивостей. Зростання його є важливою ознакою втрати нормальної еластичності артерій. Доведено, що незалежно від наявності інших факторів ризику в осіб з підвищеною ШППХ частіше виникають серцево-­судинні захворювання (інфаркти міокарда, інсульти).

У кого слід вимірювати центральний аортальний тиск і ШППХ?

В осіб з підвищеним артеріальним тиском і тих, хто перебуває у групі серцево-­судинного ризику (підвищення холестерину в крові, куріння, цукровий діабет, обтяжена спадковість до виникнення серцево-­судинних захворювань). А також пацієнтам, які приймають ліки для зниження артеріального тиску, з метою точного підбору типу і дози препаратів.

Здоровим людям будь­-якого віку, щоб визначити біологічний вік артерій.

Як проводиться процедура вимірювання центрального аортального тиску?

Ця процедура абсолютно безпечна та безболісна і не відрізняється від звичайного вимірювання артеріального тиску за допомогою автоматичного тонометра. Перед дослідженням додатково вимірюють показники зросту, маси тіла, обводу плеча та відстані від грудної кістки до лобка.