Вагітність перший триместр

 

Отже, ви завагітніли. Від щирого серця вітаємо вас! Це справді чудовий період у житті жінки – приємний, чутливий, сповнений надій та радості.

Звичайно ж, ви почуваєтеся дещо незвично й розгублено, особливо якщо це перша вагітність. Перший триместр триває до 14-го тижня вагітності. У КЛІНІЦІ "ГЕМО МЕДИКА" (м. Ужгород) ми допоможемо вам стати впевненішою у собі в новій ролі й переконатися, що все йде так, як задумано природою. Адже вагітність і пологи – це не хвороба, а нормальний, хоч і особливий, фізіологічний стан для жінки, а всі обстеження лише допомагають вам і лікарю «тримати руку на пульсі подій».

Отже, які аналізи та обстеження для вагітних рекомендуються у першому триместрі вагітності?

pregnacy 2 1 01pregnacy 2 1 02pregnacy 2 1 03Ультразвукове дослідження вагітних (після 8-го тижня вагітності)

УЗД вагітних – це просте й нешкідливе обстеження (див. фото перше). Достатньо одного разу за триместр, якщо не виявлено якихось патологій. Саме під час цієї процедури лікар уточнює, що вагітність є і розвивається добре, сердечко у плода б’ється, а загрози невиношування немає. У перший триместр вагітності фото УЗД вже привітає маму обрисами личка маляти.

Детальніше про УЗД у КЛІНІЦІ "ГЕМО МЕДИКА"

Загальний аналіз крові у вагітних (на 8-му тижні вагітності)

Як правило, беруть кров із вени і проводять одразу декілька тестів (про них трохи нижче).

Аналіз крові – найпростіший спосіб діагностики. Зміна кількості еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів, їхнє співвідношення, рівень гемоглобіну, швидкість осідання еритроцитів – саме за цими показниками робиться висновок про благополуччя в організмі вагітної жінки.

Загальний аналіз крові покаже наявність запального процесу в організмі, навіть за відсутності клінічних проявів. Рання діагностика дозволить перервати хворобу до того, як вона вплине на плід. Окрім того, це обстеження виявить захворювання крові, анемію – частого супутника вагітності. Анемія здатна викликати кисневе голодування плода, відставання його в розвитку, а своєчасне лікування дозволяє зберігати відмінне здоров’я і жінки, і дитини.

Загальний аналіз крові вкаже на алергічну реакцію, в тому числі при зараженні глистами, та охарактеризує показники згортання крові.

Детальніше про лабораторну діагностику в КЛІНІЦІ "ГЕМО МЕДИКА"

Біохімічний аналіз крові

За допомогою цього дослідження можна дізнатися про дуже велику кількість показників, тому зазвичай лікар визначає індивідуально, які показники потрібні саме вам. Біохімічні тести дозволяють оцінити роботу внутрішніх органів: нирок, печінки, підшлункової залози та інших. Можна визначити, яких мікроелементів бракує організму. Наприклад, якщо у вас розвинулася анемія, то цей стан можна відкоригувати.

Серологічні реакції на сифіліс (реакція Вассермана-RW), гепатити А, В, С і СНІД

Що раніше будуть виявлені небезпечні хвороби у мами, то більше шансів їх вилікувати до 20-го тижня вагітності, тобто без шкоди для плода.

Гемостазіограма (коагулограма), аналіз на вовчаковий антикоагулянт (при потребі антитіла до фосфоліпідів та інші маркери тромбофілій)

У вагітних «згущується» кров, тобто підвищуються показники згортання. У жінок, які перебувають у групі ризику, це може призвести до тромбів, що дуже небезпечно як для мами, так і для дитини. В осіб із вовчаковим антикоагулянтом також зростає ризик тромбоемболії, тому пройти ці обстеження життєво необхідно.

Визначення антитіл до TORCH-інфекцій (як правило, на 8-му тижні)

Відомо, що TORCH-інфекції (перш за все, токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус і герпес) є фактором ризику для розвитку плода. Вчасне виявлення хвороби у мами допоможе вилікувати її та запобігти небажаним наслідкам.

Аналіз на резус-фактор (на 8-му тижні)

Він потрібен, щоб переконатися у відсутності резус-конфлікту у мами та дитини. Якщо ж він є, то аналіз допомагає простежити за цією складною ситуацією і вчасно втрутитися.

Загальний аналіз сечі (якщо немає патологій, проводиться регулярно, 3-6 разів за триместр)

Ще один вид контролю за перебігом вагітності. Навантаження на нирки у мами зростає, а їхні судини поступово стискаються маткою, яка постійно збільшується. Тому слід контролювати показники їхньої роботи. Саме під час цього дослідження інколи виявляють приховані хвороби нирок, про які ви могли навіть не здогадуватися. Аналіз сечі має діагностичне значення. Так, за рівнем ацетону й білка можна зробити висновок про тяжкість токсикозу (гестозу), а потім знайти способи його полегшення. Адже у перший триместр вагітності харчування мами не тільки має бути, а й має бути збалансованим і багатим на поживні речовини.

Аналіз сечі за Нечипоренком

Проводиться один раз або в тому випадку, якщо у лікаря є сумніви, чи все в порядку із системою сечовиділення. Аналіз визначає кількість лейкоцитів, еритроцитів, виявляє запальні процеси у сечовивідній системі, приховану кров у сечі (гематурія). А це в свою чергу дозволяє динамічно спостерігати за перебігом захворювання та оцінювати ефективність призначеного лікування.

Мазок із піхви на інфекції, що передаються статевим шляхом (один раз, на 12-му тижні)

При вагітності знижується імунітет і змінюється гормональний статус, тому часто приховані інфекції активізуються. Наприклад, такі як хламідіоз, трихомонади і грибкові захворювання. Мазок на флору дозволяє визначити наявність інфекції та призначити лікування без ризику для майбутньої дитини.

Пренатальний скринінг першого триместру (11-13-й тижні)

Проводиться за допомогою комп’ютерної програми PRISCA (Prenatal Risk Calculation –«Допологовий підрахунок ризиків»). Цей метод обстеження вагітних дозволяє розрахувати ймовірність генетичних захворювань плода (синдром Дауна, синдром Едвардса, дефект нервової трубки). Програма PRISCA аналізує співвідношення певних біохімічних маркерів і дані УЗД, використовуючи при цьому величезну міжнародну базу даних.

Це дослідження включає:

  • визначення біохімічних маркерів РАРР-А (pregnancy associated plasma protein – плазмовий протеїн А, пов’язаний з вагітністю);
  • β-ХГЛ (вільна бета-субодиниця хоріонічного гонадотропіну людини).

Дані УЗД (того ж дня +/- 1-2 дні):

  • кількість плодів;
  • КТР – куприково-тім’яний розмір;
  • NT – товщина комірцевого простору (ТКП);
  • наявність носової кістки.

Функціональні методи діагностики

ЕКГ, спірометрія, Холтерівський моніторинг, ДМАТ призначаються вашим лікарем за потреби на будь-якому терміні вагітності.

Детальніше про функціональні методи діагностики в КЛІНІЦІ "ГЕМО МЕДИКА"

Інші обстеження, призначені вашим лікарем

Залежно від вашого стану здоров’я, розвитку вагітності та наявності хронічних хвороб лікар може призначити додаткові специфічні обстеження. Нагадуємо, що більшість із них ви можете пройти у КЛІНІЦІ "ГЕМО МЕДИКА". Ласкаво просимо!

Бажаємо здоров’я вам і малюку!