ГРВІ та грип: профілактика та лікування

Вівторок, 10 січня 2017 18:31
Загальна інформація Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ)- інфекція, яка характеризується загальним інтоксикаційним

Загальна інформація

 • Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ)- інфекція, яка характеризується загальним інтоксикаційним синдромом і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів, інфекційна хвороба верхніх дихальних шляхів, яка легко поширюється.  Відома значна кількість збудників (понад 200),  які належать до різних нозологічних груп вірусної природи (віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, респіраторно-синцитіальні віруси, коронавіруси, пікорнавіруси, риновіруси, ентеровіруси, віруси герпесу й інші), що тісно пов'язані з захворюваннями респіраторного тракту людини, спричиняючи розвиток ГРВІ. До прикладу, риновірус- вражає слизову оболонку носа, парагрип- гортань і трахею, грип- трахею і бронхи.
 • ГРВІ складають близько 90 % всіх вірусних захворювань і є основною причиною тимчасової непрацездатності.
 • Також захворювання дихальних шляхів можуть бути викликані бактеріями (стрептококами, гемофільною паличкою, стафілококами та іншими). При цьому картина захворювання дещо відрізняється від вірусної, і при уважному розпитуванні і ретельному обстеженні можна, якщо не встановити точно, то припустити, що даний випадок викликаний бактеріальною, а не вірусною, інфекцією. Звичайно ж, остаточно визначитися з збудником можна лише після лабораторної діагностики.
 •  
 • Грип (англ. influenza, фр. grippe) — гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи ,навіть,  пандемічним поширенням. Хвороба характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.
 • Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але грип за своїми наслідками є набагато небезпечним аніж інші ГРВІ. Тому перші ж ознаки ураження респіраторної системи вимагають особливої уваги через те, що потрібно виявити саме грип. Найчастішим ускладненням грипу є геморагічний набряк легень, набрякголовного мозку, які можуть лише за декілька днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок грипу, часто погіршуючи перебіг фонових серцевих хвороб. Нерідкими ускладненнями є приєднання бактеріальної інфекції у вигляді бронхітуабо пневмонії.
 • За класифікацією вірусів, вірус грипу відносять до РНК-вірусів родини ортоміксовірусів (лат. Orthomyxoviridae) та включає три серотипи А, В, С.

В Україні в минулому епідсезоні було зареєстровано 5,8 млн випадків захворювань грипом і ГРВІ, 259 тис  чол. були госпіталізовані, 391 підтверджений летальний випадок ( жоден з померлих не був вакцинований від грипу).

Циркулюючі віруси грипу в цьому сезоні, що входять до складу вакцини:

А / Каліфорнія / 7/2009 (H1N1) pdm09-подібний вірус,

A / Hong Kong / 4801/2014 (H3N2) подібнийвірус,

вірус B / Brisbane / 60/2008. 


Симптоми ГРВІ

Час , який потрібен збуднику для подолання захисних бар’єрів організму і активного розмноження називається інкубаційним періодом. Для ГРВІ цей час найчастіше становить від кількох годин до 4 діб.

Далі починає поступово розвиватися клінічна картина ГРВІ. Її можна розділити на 2 синдроми — катаральний та інтоксикаційний.

Катаральний синдром є результатом ураження слизових оболонок і виявляється так:

 • біль у горлі
 • кашель
 • закладеність носа, чхання
 • осиплість голосу
 • конюктивіт

Інтоксикаційний синдром  виявляється:

 • підвищенням температури
 • ознобом
 • болем у суглобах і м’язах

Незважаючи на велику різноманітність симптомів, для більшості людей ГРВІ, в тому числі і грип, є не важким захворюванням. Небезпеку вони становлять для людей, які мають важкі супутні захворювання.

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику.

До медичної групи ризику належать:

- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);

- вагітні жінки;

- люди віком від 65 років;

- люди з надмірною вагою;

- хворі на цукровий діабет;

- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

- хворі на хронічні захворювання легенів;

- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

До професійної групи ризику належать:

 - медичні працівники;

 - вчителі й вихователі;

 - продавці;

 - водії громадського транспорту;

 - усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У разі появи небезпечних симптомів усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до лікувального закладу, пройти обстеження та при необхідності отримати лікування протягом перших двох діб з часу появи симптомів грипу.

Шляхи передачі

Передача ГРВІ найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом. Під час чхання, так само як і при кашлі, з рота хворої людини вилітають дрібні частки слини і мокротиння, в яких віруси містяться у величезних кількостях.Але він є не єдиним. Віруси, що викликають ГРВІ, мають здатність уражати слизові оболонки дихальних шляхів людини. Це означає, що міцно зафіксуватися і почати активне розмноження вони можуть, лише потрапивши на слизову носа, рота, горла, бронхів.

Зазвичай частки вологи з вірусами вдихаються іншою людиною не відразу (для цього потрібно перебувати в безпосередній близькості до хворої людини), а після того, як вони осядуть на підлогу, висохнуть і знов піднімуться в повітря з пилом.

Інший механізм передачі респіраторної інфекції — контактний. Тобто та сама чхаюча або кашляюча людина прикриває рот рукою, сподіваючись запобігти поширенню інфекції повітряно-крапельним шляхом. При цьому вона і не підозрює, наскільки спрощує передачу своєї інфекції контактним шляхом. Справа в тому, що вся колосальна маса вірусів, яка повинна була вийти у відкритий простір, осідає на руці цієї ж людини, яка розносить вірусну інфекцію, торкаючись дверних ручок, предметів побуту, «роздає» надалі вірусну інфекцію по руках друзів, колег і знайомих при рукостисканнях. Тим, у свою чергу, залишається лише доторкнутися своєю рукою до рота, носа, або протерти очі, які також вистелені прийнятливою до ГРВІ слизовою оболонкою, і складний повітряно-крапельний шлях передачі скорочується для вірусу за часом і складністю в десятки разів. Тому, так важливо часто мити руки, а при чханні прикривати рот серветкою, а не рукою.

Також варто знати, що збудники ГРВІ досить стійкі в зовнішньому середовищі. Так, вірус грипу може зберігати життєздатність поза організмом до 3-х тижнів. Особливо добре вірусні частки зберігаються в побутовому пилі. Тому так важливо робити регулярне вологе прибирання і провітрювати приміщення.

Важливим є стан слизової оболонки верхніх дихальних шляхів,де постійно утворюється слиз, що забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворіє при контакті з вірусом із найбільшою вірогідністю. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря. Тому важливо, щоб повітря в приміщенні було прохолодне і вологе (50-70%) - для цього можна використовувати зволожувачі повітря і також слідкувати за станом слизових оболонок. Слизові оболонки потрібно часто зволожувати сольовими розчинами, які можна як придбати, так і зробити самостійно (1ч.л. солі/1 л кип'яченої води).

Для успішного проникнення вірусу в організм важливий ще один фактор — кількість вірусних частинок, що потрапляють в організм. Чим їх менше, тим менша ймовірність того, що захисні бар’єри організму будуть подолані і виникне захворювання. Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах. Навпаки, на відкритому повітрі зустріти достатню для зараження кількість мікробних часток практично неможливо. Тому потрібно частіше провітрювати приміщення, більше часу проводити на свіжому повітрі, уникати місць скупчень людей.

Розуміючи шляхи передачі, підсумуємо профілактичні заходи:

 

-часте миття рук (миємо самі і вчимо дітей);

-чхаємо, кашляємо або в носовичок, або «в лікоть»;

-уникаємо місць скупчень людей;

- більше ходимо пішки;

-часто провітрюємо приміщення;

-повітря в приміщенні прохолодне (18-20 °С) і вологе (50-70%);

-робимо часті вологі прибирання:

-часто зволожуєм слизові оболонки сольовими розчинами;

-на хворого вдягаємо маску;

-п'ємо достатньо рідини, раціонально харчуємось, займаємось спортом;

--специфічна профілактика грипу-вакцинація.

Вакцинація - найефективніший засіб захисту.

Особливо необхідною вакцинація проти грипу є для представників груп ризику.

Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться тільки в лікувальному закладі.

Лікування ГРВІ

Якщо йдеться про лікування грипу- то для цього є специфічні препарати, які може призначити тільки лікар.

Щодо лікування ГРВІ- то насправді лікування полягає у створенні умов, в яких організм зможе самостійно здолати інфекцію, тобто:

-інтенсивний питний режим (температура рідини = температурі тіла);

-не змушувати хворого їсти;

-часте провітрювання приміщення, температурний режим у приміщенні, де знаходиться хворий 18-20 градусів Цельсія, при цьому хворий тепло одягнений;

-повітря у приміщенні має бути вологе (50-70%);

-слизові зволожувати сольовими розчинами;

-рівень, при якому потрібно знижувати температуру тіла є дуже індивідуальним. Це залежить від стану хворого, віку , наявності супутніх захворювань.

Обов'язково звернутись до лікаря, якщо:

-ви належите до груп ризику;

-відсутність покращення на четвертий день хвороби;

- динаміка температури є негативною;

-погіршення після покращення;

- підвищена температура тіла, що утримується тиждень:

-виражена важкість стану при помірних симптомах ГРВІ;

-поява задишки, блідості шкіри, втрата свідомості;

-посилення кашлю, зниження його продуктивності;

-температура практично не піддається зниженню препаратами .

 

     Міністерство Охорони Здоров'я України в своєму листі від 25.11.2016 року, посилаючись на сучасні клінічні дослідження, протоколи та рекомендації  вітчизняних та міжнародних медичних установ та інституцій,  просить взяти до відома наступне:

Застосування груп препаратів при ГРВІ:

 

Антибіотики – Не рекомендовані.

Противірусні препарати – Не рекомендовані (крім специфічних - за показаннями).

“Імуномодулятори” – Не рекомендовані. Можуть бути шкідливі.

Інтерферони – Не рекомендовані. Ефективність співрозмірна з плацебо.

Антигістаміни – Не рекомендовані. Ефективність при лікуванні ГРВІ не доведена.

«Сиропи від кашлю» – Не рекомендовані. Можуть бути шкідливі у дітей до 4 років.

«Комбіновані ліки від застуди» – Заборонені дітям молодшого віку. Полегшують симптоми у дорослих.

Вітаміни – Не рекомендовані.Ефективність не доведена.

Рослині препарати – Ефективність не доведена.

 

                                                                                       автор: 

                                                                                      Юлія Євгеніївна Довганич, сімейний лікар клініки "Гемо Медика"