Антибіотикотерапія – все, що потрібно знати.

Середа, 15 листопада 2017 11:18
Антибіотикотерапія – все, що потрібно знати.

Антибіотики (грец. αντι — проти, грец. βιοτικος — життєвий) – це органічні речовини, що синтезуються мікроорганізмами в природі для захисту від інтервенції інших видів мікроорганізмів, та володіють здатністю пригнічувати розвиток, або вбивати цих мікробів. Як правило, антибіотики виділяють з живих бактерій або грибів.

Виробництво антибіотиків розпочалося в 1928 році, коли сер Олександр Флеммінг відкрив пеніцилін. Його відкриття досліджувалося іншими вченими, що привело до пошуку нових антибіотиків. По усьому світі вивчалися зразки ґрунту в пошуках мікроорганізмів, які були б здатні виробляти речовини, для боротьби з інфекційними бактеріями. У результаті, сьогодні в нас є багато антибіотиків, серед яких пеніцилін, стрептоміцин, аероміцин, терраміцин.

Напевно, в цивілізованому світі вже не залишилося людини, яка б жодного разу в житті не стикалася з антибіотиками, або нічого про них не чула. В даній статті ви дізнаєтеся, що таке антибіотики та їхню роль в житті людини.

Сьогодні дуже багато розмов точиться навколо лікування антибіотиками. Хтось боїться їх як вогню, думаючи, що вживання антибіотиків може запросто зруйнувати весь організм, хтось, навпаки, при кожному чихові приймає антибіотик «на всякий випадок». Звичайно, і те і те є крайнощами, ні до чого доброго це не призводить. Але як же правильно і доречно використовувати антибіотики, щоб не нашкодити собі?

Необхідно розуміти, що антибіотики це серйозні ліки, незважаючи навіть на те, що їх без рецептів і зайвих запитань продають в будь-якій аптеці. Лікуватися антибіотиками треба строго за показаннями і бажано під контролем лікаря, тоді лікування буде справді ефективним і безпечним. В інших же випадках воно загрожує неприємностями.

Що ж являє собою антибіотик?

Антибіотик – це речовина, яка здатна блокувати розвиток або викликати загибель певних мікроорганізмів. З цього визначення напрошується висновок, що антибіотик – це отрута, спрямована на знищення бактерій. І посперечатися з цим не вийде, адже ми дійсно труїмо бактерій всередині свого організму, як це роблять, наприклад, з тарганами або мишами, які заводяться в будинку.

А чи не шкодять антибіотики людям? Адже те, що вбиває один організм, цілком може нашкодити іншому. Насправді, ми з бактеріями сильно відрізняємося, тому речовини, убивчі для них, для нас абсолютно нешкідливі або їх токсичність дуже-дуже низька. Таку властивість антибіотиків називають принципом вибірковості.

При цьому, нормальна мікрофлора організму може постраждати, що значно знижує його захисні сили. Інше питання, що до вірусної інфекції часто приєднується бактеріальна, але говорити про це можна тільки після 3-х днів хвороби, якщо немає покращення, або є погіршення стану . Тоді бажано здати ЗАК  і тільки після цього приймати рішення про прийом антибіотиків.

Коли антибіотики застосовувати не треба?

Більшість наших співвітчизників – затяті шанувальники самолікування. При цьому, вони точно не можуть пояснити, що таке антибіотик, і вважають, що це просто сильні ліки «від усього». Саме тому вони часто самі призначають собі антибіотики тоді, коли цього робити категорично не треба. Найбільш часті ситуації — лікування підвищеної температури, ГРВІ та профілактичний прийом.

Підвищення температури тіла є універсальною захисною реакцією, викликати її може як вірусна, так і бактеріальна інфекція, аутоімунний процес, пухлина і навіть просто перевтома. Тому приписувати собі антибіотик при підвищенні температури категорично не можна, ймовірність того, що це саме бактеріальна інфекція, чутлива до препарату, невисока, а список побічних ефектів у більшості ліків немаленький. При підвищеній температурі її можна збивати жарознижувальними препаратами, але ніяк не антибіотиками.

Як ми вже говорили, безглуздо й небезпечно застосовувати антибіотики при ГРВІ. Приймати їх для профілактики також є недоцільним у більшості випадків. Адже ніхто не розпирскуватися по дому отруту від тарганів, якщо тарганів вдома немає. Звичайно, це безглуздо і небезпечно для мешканців будинку. Чому ж тоді профілактичний прийом антибіотика менш небезпечний? Профілактичний прийом антибіотика може допускатися у разі, якщо є реальна можливість зараження серйозним захворюванням, наприклад, холерою або сибірською виразкою, іноді їх рекомендують перед хірургічними операціями і після них. Але тільки за показаннями та під наглядом лікарів, а самостійний прийом антибіотика «на всяк випадок» виключено.

Як вибирають правильні ліки та дозування?

Підбір оптимального варіанту антибіотика – завдання лікаря. Краще всього, звичайно, провести спеціальний мікробіологічний аналіз, який дозволить виявити збудника захворювання і підібрати антибіотик, який точно на нього подіє, але роблять такий аналіз довго, приблизно 7-10 днів. Чекати стільки часу, і не робити нічого для лікування пацієнта ніхто не може, тому антибіотик призначається, виходячи з клінічної картини.

Сучасна медицина має рекомендації на випадок лікування всіх захворювань. Є препарати першої лінії, які призначаються в першу чергу. Також є альтернативні препарати, які застосовують при неефективності, або непереносимості препаратів першого ряду. Також є антибіотики резерву, які застосовуються в складних ситуаціях, коли інші препарати не допомагають.

Дозування препарату визначається лікарем. Якщо ви відчули покращення після дня, або двох днів лікування, ні в якому разі не можна знижувати дозування препарату, так як в меншій дозі він не знищить бактерії, а дозволить їм виробити стійкість. Те, що не вбиває бактерії, робить їх сильнішими, і наступного разу при лікуванні цим антибіотиком, він вже не проявить належної ефективності. А підвищувати дозування ліків не можна із-за можливого токсичного впливу на печінку.

Також визначатися лікарем повинна тривалість лікування і порушувати її не можна. Раннє завершення, як і раннє зниження дози загрожує формуванням антибиотикоусточивых штамів бактерій. При цьому саме захворювання може перейти в хронічну форму або дати ускладнення.

Щоб уникнути більшості побічних ефектів, досить чітко дотримуватися рекомендацій лікаря та інструкції при застосуванні антибіотика. При виникненні алергічних реакцій, препарат необхідно терміново скасовувати і шукати інший засіб. Для лікування дисбактеріозу часто рекомендують приймати пробіотики. Але насправді це не обов’язково, в більшості випадків достатньо просто нормально харчуватися і все пройде з часом.

Крім того:

  • не можна засмагати при прийомі тетрацикліну і ще 2 тижні після закінчення прийому;
  • не можна фарбувати, завивати волосся під час і після прийому антибіотиків;
  • тетрацикліни, рифампіцин і пеніциліни знижують ефективність оральних контрацептивів;
  • ліки, що розріджують кров, не приймають одночасно з антибіотиками пеніцилінового та цефалоспоринового рядів, щоб уникнути кровотечі.

Тільки лікар може обрати для Вас правильний препарат та підібрати необхідне дозування. Якщо приймати потрібний антибіотик і дотримуватися всіх правил, то шкода від нього буде мінімальною, а лікування буде швидким і легким.

Будьте уважними до власного здоров’я та здоров’я своєї сім’ї.

Ми справді піклуємось про вас.

Автор статті: Олена Євгенівна Тодорова, лікар-педіатр вищої категорії.