Що робити, якщо у вашої дитини піднялася температура?

Вівторок, 19 січня 2016 15:13
Що робити, якщо у вашої дитини піднялася температура?

Здоров’я дитини — найважливіше для батьків.

Хоч би як ми намагалися запобігти хворобі, але все-таки діти іноді хворіють.

Що робити, як правильно оцінити ситуацію?

1. Виміряйте температуру тіла у дитини, якщо без видимих причин:

 • малюк вередує більше, ніж зазвичай, або занадто млявий;
 • шкіра малюка гаряча або з’явився висип;
 • малюк блідий або, навпаки, щічки горять рум’янцем;
 • малюк часто дихає або, навпаки, дихання повільне чи шумне;
 • у малюка нежить, він чхає, кашляє;
 • погіршився апетит або дитина відмовляється від їжі взагалі;
 • малюк тре вушко, крутить голівкою, раптово скрикує;
 • у малюка блювота, пронос.

2. Як правильно і чим виміряти температуру у дитини?

Існує три види термометрів:

 • Звичайний ртутний у скляному корпусі. Це – «класика». Дешевий, гарантує точність вимірювання, простий у застосуванні, але має багато мінусів. По-перше, ртуть у поєднанні зі скляним корпусом, який б’ється. Користуватися таким термометром треба дуже обережно. Не рекомендується вимірювати ним температуру в роті чи задньому проході. По-друге, треба, щоб дитина у спокійному стані тримала термометр не менше 5 хвилин, що у випадку з дуже рухливими малюками не завжди можливо.
 • Електронний термометр найзручніший і найбезпечніший для дітей. Дозволяє за 1–1,5 хв. отримати результат вимірювання зі звуковим сигналом. Таким термометром можна вимірювати температуру в роті, в задньому проході й під пахвою.
 • Інфрачервоний термометр – це універсальний сучасний термометр. Ним можуть скористатися абсолютно всі члени сім’ї, як дорослі, так і малеча. Швидко й точно вимірює температуру не лише тіла, а й повітря у приміщенні. Головною перевагою є чудова можливість виміряти температуру, не торкаючись тіла людини, адже процес вимірювання здійснюється за допомогою інфрачервоного променю. Ви можете міряти дитині температуру, коли вона тихо спить, захоплено їсть, бурхливо грається або навіть плаче. На вбудованому дисплеї термометра ви буквально за частку секунди побачите абсолютно точний результат. Завдяки звуковому сигналу користувач дізнається про закінчення процесу вимірювання. Температуру вимірюють на лобі, або за мочкою вуха. Перед вимірюванням потрібно прибрати волосся і витерти піт зі шкіри.

Щоб упевнитися, що у дитини підвищена температура, слід правильно її виміряти. Температура може бути виміряна в пахвовій западині, у прямій кишці, у ротовій порожнині.

У дітей молодше п’яти років найзручніше вимірювати температуру в задньому проході. Цей метод дає достовірні результати, але не завжди добре переноситься дітьми. Щоб виміряти температуру, покладіть малюка на спину, зігніть його ніжки і трохи підніміть їх, далі введіть термометр у пряму кишку приблизно на один сантиметр. Постарайтеся утримати дитину від різких рухів, щоб уникнути травм. При використанні ртутного термометра тримайте його дві хвилини. Виміряна таким чином температура в нормі має бути від 37,1 до 37,9°C.

У дітей старше п’яти років можна вимірювати температуру в роті або під пахвою.

Щоб правильно виміряти температуру в роті, треба покласти термометр під язик і стиснути губи. Ртутний термометр доведеться тримати не менше трьох хвилин, а електронний, як правило, сам видає звуковий сигнал, коли температура виміряна. Нормальною вважається температура від 36,7 до 37,4°С. Запам’ятайте: вимірювати температуру в роті можна не раніше ніж через 30 хвилин після гарячого або холодного пиття.

Щоб виміряти температуру під пахвою, вкладіть дитину, вставте термометр під пахву і злегка притисніть руку дитини. Простежте за тим, щоб термометр не випав чи не змістився. Шкіра має бути сухою. Під час вимірювання температури дитина має бути спокійною і якнайменше рухатися.

Покази термометра 37,2°С і вище свідчать про підвищену температуру тіла. Якщо виникають сумніви, рекомендовано виміряти ректальну температуру. Імовірно, цифра 37,2°С вас бентежить, адже всім відомо,що нормальна температура тіла — 36,6°С!

Нормальна температура тіла, як і будь-який інший фізіологічний показник, має верхню й нижню межу, а також середнє значення, яке найчастіше й закріплене у нашій свідомості як норма.

«Норма» трохи коливається залежно від статі, віку та раси людини, але загалом нормальна температура не може бути нижчою ніж 35,9 градусів і вищою ніж 37,2.

Підвищення температури тіла може не тільки бути проявом хвороби, але й відображати стан здорового організму в специфічних умовах — перегрів унаслідок надмірного закутування, емоційного перезбудження, підвищеної рухової активності, після прийому гарячої їжі або напоїв, довготривалого перебування на сонці або в жаркому приміщенні.

Для підлітків і дорослих підходять усі методи вимірювання температури тіла.

Слід вести контроль температури протягом доби. Вона має вимірюватися тричі на день (уранці, в обід і ввечері) та 1-2 рази за ніч (опівночі й о 4 годині ранку), якщо температура дуже висока або нестабільна.

3. Чи потрібно знижувати підвищену температуру тіла?

Якщо ви помітили, що температура тіла у вашого малюка підвищена, то відразу ж виникає думка: «Що робити?». Чи потрібно відразу давати жарознижувальні препарати, чи ні? Чи намагатися збивати температуру іншими, «домашніми» методами?

Передусім пам’ятайте, що підвищення температури тіла — природна відповідь організму людини на захворювання, показник того, що організм бореться із запальним процесом. Відомо, що багато збудників хвороб зупиняють розмноження за температури вище 37°С. Підвищення температури тіла також стимулює імунітет, оскільки вироблення інтерферону, який знищує віруси, починається за температури вище 38°С. Таким чином, підвищення температури тіла саме по собі не повинно вас сильно турбувати, нехай вона залишається союзником дитини в боротьбі з хворобою.

Якщо температура тіла у вашого малюка не вище 38,0-38,5°С (при вимірюванні під пахвою), колір шкіри залишається рожевим, то ніяких спеціальних засобів для зниження вживати не варто, якщо дитина:

 • зберігає цікавість до гри;
 • із задоволенням їсть і п’є;
 • активна, рухлива, усміхається;
 • не знаходиться у групі ризику та не має серйозних хронічних захворювань.

Запам’ятайте! При температурі тіла до 38°С жарознижувальні препарати необхідно давати дітям:

 • молодшим ніж 3 місяці;
 • при значному дискомфорті, болі, вираженому ознобі;
 • при незвичайній поведінці, загальмованості, блідості шкіри;
 • при наявності судом на фоні підвищеної температури в минулому;
 • із захворюваннями нервової системи, пов’язаними з пологами, особливостями внутрішньоутробного розвитку;
 • з вадами серця, захворюваннями серцево-судинної системи;
 • зі спадковими захворюваннями обміну речовин.

Зверніть увагу на пиття! При підвищеній температурі тіла малюк пітніє, а відповідно і втрачає рідину. Під час хвороби, на кожний 1°С температури тіла вище за 37,0°С додатково потрібно 10 мл рідини на 1 кг ваги тіла вашого малюка. Наприклад, якщо в дитини температура 39°С, а вага 10 кг, то необхідно збільшити кількість рідини на 200 мл за добу. Це може бути проста вода, солодко-кислий компот, настій шипшини, морси, узвар.

Для фізичного охолодження можна обтерти дитину теплою водою (32–34°С). Особливо це корисно, коли влітку дуже спекотно. Обтирання можна проводити кожні 2 години. Якщо малюк пітніє, змінюйте одяг частіше. Не закутуйте дитину, це може сприяти підвищенню температури тіла. Температура в кімнаті має бути не вище 18–20°С.

Жарознижувальні препарати допомагають позбавитися від підвищеної температури тіла, болю, відчуття дискомфорту, але на причину хвороби вони не діють.

Запам’ятайте! Ваша мета — подолати хворобу, а не отримати 36,6°С на термометрі!

Перш ніж давати малюку ліки, уважно прочитайте інструкцію з їх застосування, чітко дотримуйтеся дозування, а також рекомендованих правил прийому ліків. Зверніть увагу на склад препарату. Це важливо, адже лікарські засоби з різними торговими назвами можуть містити одну й ту саму діючу речовину, і якщо ви наважитеся після прийому одних ліків, не дочекавшись очікуваного ефекту, дати дитині інший препарат, виникає передозування.

Важливо пам’ятати, що жарознижувальний ефект не з’являється миттєво, тому не слід очікувати результату через 5-10 хвилин. Як правило, жарознижувальна дія починає проявлятися приблизно через 20-30 хвилин після прийому препарату. Не слід також думати, що прийом препарату обов’язково знизить температуру до нормальних показників. Ефект можна вважати досягнутим, якщо температура знизилася на 1-1,5 градуси.

Не перевищуйте дозу препарату, вказану в інструкції, не скорочуйте інтервал між прийомами препарату, Якщо жарознижувальний ефект недостатній, скористайтеся додатково немедикаментозними методами зниження температури (обтирання водою, повітряні ванни, легкий одяг).

4. Коли необхідно викликати «швидку допомогу»?

 • Коли температура залишається високою, або піднімається до 40°С;
 • у дитини різко блідніє шкіра, синіють губи та нігті, кінцівки стають холодними;
 • на шкірі дитини з’являється геморагічний висип, пухирці;
 • у дитини з’явилися судоми, або вона втрачає свідомість;
 • багаторазова блювота та/або пронос;
 • у малюка утруднене дихання.

Консультація лікаря у день захворювання або наступного дня необхідна в будь-якому разі, оскільки підвищення температури тіла може бути викликане найрізноманітнішими причинами (застуда, ангіна, грип, інфекційні захворювання, прорізування зубів, реакція на профілактичне щеплення і т.д.), і тільки лікар може поставити правильний діагноз. До лікаря необхідно звернутись обов’язково, якщо температура тіла та інші симптоми хвороби зберігаються більше трьох діб, незважаючи на адекватне, на ваш погляд, лікування.

Автор: Тодорова Олена Євгенівна, лікар-педіатр вищої категорії